SKU: 123251
Product Wire: Download PDF
Description
Functional pen and stylus in one. It is a retractable aluminium ballpoint pen with a stylus tip with 1200 meters of blue German-manufactured Dokumental ink. The pen features a lacquered matt black barrel with a unique PU frosted coloured grip for comfortable writing. Paragon Stylus Pen can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with stylus
- 1200 metres of blue German manufactured Dokumental ink
- Lacquered matte black barrel with a unique PU frosted coloured grip
- Tungsten carbide ball
- Optional pen sleeve available
Colours
Grey, Red, Light Blue, Bright Green.
Dimensions
- Dia 10mm x L 145mm x 13mm (includes clip)
Branding Options
| Pad Print | 7mm x 50mm. |
|---|
| Laser Engraving | 6mm x 50mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Matte Lacquer |
|---|
| Trim | Black |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) and Silicone |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 47 x 16 x 18 cm |
|---|
| Carton weight | 9.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|