SKU: 112118
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ball pen with an anodised barrel and shiny chrome accents. It has a stylus for use with touch screens and a black refill with 1000 metres of German manufactured Dokumental ink. The barrel laser engraves to an oxidised white colour and Panama can be presented in an optional sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with stylus
- 1000m of black Dokumental ink
- Anodised barrel with shiny chrome accents
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Gold, Gunmetal, Orange, Pink, Red, Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 141mm x 14mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 45mm x 12mm (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 7mm (Recommended). |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matt Anodised | Coloured Pens - Gloss Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 29 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|