Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 129490
Product Wire: Download PDF
A retractable ballpoint pen made from recycled aluminium with sleek chrome trim and 1200m of black or blue Dokumental ink. Made to order, it offers full brand customisation with a custom PMS barrel colour and a choice of gloss, matte, or rubberised finishes. A production lead time of 14 - 16 weeks applies to this product. Sampling requires additional lead time
Custom PMS Colours
| Pad Print | 7mm x 50mm |
|---|---|
| Rotary Screen Print | 12mm x 45mm (one colour only) |
| Digital Print | 7mm x 50mm |
| Laser Engraving | 7mm x 50mm |
| Writing Distance | 1200m |
|---|---|
| Pen Type | Ball |
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Retractable |
| Barrel Finish | Gloss Lacquer, Matte, or Rubberised |
| Trim | Shiny Chrome |
| Nib Size | 1mm |
| Country Of Origin | China |
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
| Clip | Iron |
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Ball | Tungsten Carbide |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Individual Paper Sleeve
| Carton size | 32 x 27 x 22 cm |
|---|---|
| Carton weight | 9.80 kg |
| Units per carton | 500 |
No stock data available.
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|