SKU: 124696
Product Wire: Download PDF
Description
Premium retractable recycled aluminium ballpoint pen with a fine 0.7mm nib. Paladin has a gloss lacquered barrel with shiny chrome trim, and has a black refill with 800m of black German manufactured Dokumental ink. The pen can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable recycled aluminium ballpoint pen with a fine 0.7mm nib
- Gloss lacquered barrel with shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Navy, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 141mm x 12mm (includes clip)
Branding Options
| Rotary Screen Print | Position B - 45mm x 10mm (one colour) | Position A - 35mm x 10mm (one colour) |
|---|
| Pad Print | Position F & H - 50mm x 6mm | Position G & I - 40mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Position F & H - 50mm x 6mm | Position G & I - 40mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 0.7mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|