SKU: 122430
Product Wire: Download PDF
Description
A beautifully crafted everyday bag, the Arcane Roll Top was designed to fit a variety of scenarios and withstand the demands of daily use. Pack it with the day's essentials in its main roll-top compartment and a 16-inch padded laptop sleeve. Built with durable certified recycled fabric, intuitive straightforward features, and a surprisingly comfortable carry with stretch mesh shoulder straps. Other features include a stretch water bottle side pocket, vertical zip front panel pocket and a front panel stash pocket. Arcane Roll Top is made from 12.5 plastic bottles.
Features
- Beautifully crafted everyday bag
- Made from durable certified recycled fabric and 12.5 plastic bottles
- Roll-top compartment
- 16" padded laptop sleeve
Colours
Black
Dimensions
- Backpack: H 465mm x W 284mm x Gusset 110mm (excludes handle and shoulder straps).
- Handle Length: 165mm.
- Strap Length (extended): 848mm.
Branding Options
| Colourflex Transfer | 100mm x 100mm |
|---|
| Embroidery | 90mm circle |
|---|
| Faux Embroidery | 100mm x 100mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 100mm x 100mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back, and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | Osprey |
|---|
| Capacity | 14L |
|---|
| Fits Laptop Size | 16 Inches |
|---|
| Country of Origin | Vietnam |
|---|
Materials
| Body | 100% recycled 480D polyester, DWR treatment made without PFAS |
|---|
| Lining | 100% recycled 200D polyester, DWR treatment made without PFAS |
|---|
| Base | 100% recycled 540D polyester, DWR treatment made without PFAS |
|---|
Packaging
Loose Packed
Carton
| Carton size | 54 x 34 x 40 cm |
|---|
| Carton weight | 7.00 kg |
|---|
| Units per carton | 8 |
|---|