SKU: 129173
Product Wire: Download PDF
Description
500ml double wall, vacuum insulated stainless steel drink bottle with a smart matt finish. It will keep drinks cold for 24 hours or hot for up to 12 hours. Orion has a secure screw on stainless steel lid and is presented in a black gift box or optional gift tube. It laser engraves to a shiny steel finish and is BPA-free. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Colours
Bottle: Gunmetal.
Dimensions
- Bottle: Dia 62mm x H 240mm.
- Gift Box: W 72mm x L 72mm x H 250mm.
- Gift Tube: Dia 78mm x H 259mm.
Branding Options
| Pad Print | Bottle - 40mm x 60mm. |
|---|
| Pad Print | Tube - Top of Lid - 50mm circle (one colour) | Tube - 40mm circle (one colour) |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 150mm x 90mm (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Bottle - 55mm x 100mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 500ml |
|---|
| Insulation | Double Wall Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Gloss Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Shiny Steel |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Black |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | Yes |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | 201 Stainless Steel Outer, 304 Stainless Steel Inner |
|---|
| Lid | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box or Optional Gift Tube.
Carton
| Carton size | 37 x 37 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|