SKU: 109991
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable plastic ballpoint pen with 700 metres of writing ink. The pen can be supplied by itself or with the Omega Notebook (108827) and has been colour matched as close as possible to the notebook cover.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen
- 700m of black writing ink
- Can be supplied with the Omega Notebook (108827)
Colours
White, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 10 mm x L 138mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 60mm x 6mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 65mm x 13mm. |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 80mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 700m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss |
|---|
| Trim | Colour Matched |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Stainless Steel |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 48 x 31 x 18 cm |
|---|
| Carton weight | 8.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|