SKU: 106099
Product Wire: Download PDF
Description
Smart medium-size (approximately A5) notebook with 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper and a hard cover PU cover. It has an elastic closure band and a bookmark ribbon. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Smart medium-sized (approximately A5) notebook with a PU-finished hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
- Matching elastic closure and bookmark ribbon
- Optional belly band available at an additional cost
Colours
Grey, Ecru, White, Pale Yellow, Yellow, Orange, Peach, Pink, Red, Burgundy, Sage, Bright Green, Dark Green, Olive, Teal, Slate Blue, Light Blue, Dark Blue, Mauve, Purple, Black.
Dimensions
- W 142mm x L 210mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | Front & Back - 55mm x 55mm | Front & Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 115mm x 190mm (one colour) | Back - 90mm x 190mm (one colour) |
|---|
| Direct Digital | Front - 120mm x 190mm |
|---|
| Digital Print | Please refer to template |
|---|
| Foil Printing | Front - 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | White |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 39 x 33 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 13.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|