SKU: 122429
Product Wire: Download PDF
Description
Smart medium-size (approximately A5) notebook with 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined and unlined kraft paper and a hard kraft paper cover. It features an elastic closure band, pen loop and a bookmark ribbon. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Hard cover notebook manufactured from kraft paper
- Unlined pages on left, lined pages on right
- Elastic closure band
- Pen loop and bookmark ribbon
Colours
Natural.
Dimensions
- W 139mm x L 208mm x 17mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 115mm x 190mm (one colour) | Back - 90mm x 190mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | 115mm x 195mm |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Refer to template. |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Natural |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined & Unlined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Kraft - Unbleached |
|---|
| Pages | Kraft Paper - Unbleached |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 38 x 33 x 24 cm |
|---|
| Carton weight | 10.45 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|