SKU: 113635
Product Wire: Download PDF
Description
Impressive 400ml double wall cup which will keep coffee hot for longer. It has a stainless steel outer wall and a polypropylene inner wall. Octane has a secure screw on lid with a splashproof sliding closure and a soft non-marking base. It laser engraves to a natural etch and is BPA-free. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Colours
Grey, Orange, Red, Bright Green, Dark Blue.
Dimensions
- Cup: Dia 75mm x H 155mm.
- Gift Box: H 170mm x W 85mm x 85mm.
Branding Options
| Pad Print | 30mm x 45mm. |
|---|
| Laser Engraving | 55mm x 50mm x 50mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 400ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Slider Lid |
|---|
| Finish | Shiny Steel |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Black |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, Polypropylene (PP) Inner |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 45 x 36 x 36 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|