SKU: 127307
Product Wire: Download PDF
Description
Versatile 1L double wall vacuum bottle, featuring a non-slip base and durable powder coated finish. The Ocean Bottle Big Bottle will keep your drinks hot for 6 hours and cold for 18 hours, but wont leak or sweat in your bag. The anti-leak dual opening lid makes filling and cleaning a breeze. With every purchase of the Ocean Bottle Big Vacuum Bottle, you become a global change-maker. Each Ocean Bottle sale funds the collection of 11.4 kg of ocean-bound plastic, equivalent to 1,000 plastic bottles. It's a tangible and significant contribution to reducing plastic pollution.
Features
- Each Ocean Bottle sale funds the removal of 11.4 kg of ocean-bound plastic
- Vacuum insulated (6 hours hot, 18 hours cold)
- 90% recycled stainless steel
- Soft grip texture
- Ergonomic design with unique carry loop
- 10-year repair and recycle programme
- Dual opening and easy to clean
- Designed in Norway
- Presentation: Natural gift box with Ocean Bottle branding
Colours
Obsidian Black
Dimensions
- Bottle: Dia 88mm x H 262mm
- Gift Box: H 293mm x W 100mm x 98mm
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 60mm |
|---|
| Laser Engraving | 60mm x 100mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is a product from a brand that gives back and it is made with recycled materials. |
|---|
| Brand | Ocean Bottle |
|---|
| Capacity | 1 Litre |
|---|
| Gift Box | Ocean Bottle gift packaging included |
|---|
| Insulation | Double Wall Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Twist Opening |
|---|
| Finish | Powder Coat Painting |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | Yes |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Wash Instructions | Handwash is recommended (due to print) |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Top Cap and Cup | PET |
|---|
| Loop and Seal | Silicone |
|---|
| Body | 90% Recycled 304 Stainless Steel |
|---|
| Base | Recycled Ocean-Bound Plastic |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 43 x 33 x 31 cm |
|---|
| Carton weight | 8.80 kg |
|---|
| Units per carton | 12 |
|---|