SKU: 106210
Product Wire: Download PDF
Description
Classic 750ml translucent drink bottle that is manufactured from Tritan which is odour-resistant and BPA-free. Three secure screw on lid styles are available. An optional natural gift box is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- 750ml translucent drink bottle manufactured from Tritan
- Tritan is odour-resistant and BPA-free
- Choice of three secure screw on lid styles
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Clear, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Dark Green, Teal, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 70mm x H 245mm (excluding lid).
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 45mm circle | 50mm x 25mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 140mm x 170mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 215mm x 156mm. |
|---|
| Digital Print | Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 750ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Sipper lid | Carabiner lid | Flip valve lid |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Gloss |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Tritan |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 74 x 37 x 31 cm |
|---|
| Carton weight | 5.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|