SKU: 129170
Product Wire: Download PDF
Description
Classic BPA-free 750ml stainless steel drink bottle with the choice of three secure screw on lid styles. The Nomad bottle laser engraves to a shiny steel finish, except for the stainless steel bottle which engraves to a natural etch. An optional gift box or gift tube is available. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Classic BPA-free 750ml stainless steel bottle
- Your choice of three screw on lid styles
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Bottle: Rust.
Dimensions
- Bottle: Dia 70mm x H 270mm.
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
- Gift Tube: Dia 88mm x H 293mm.
Branding Options
| Rotary Digital Print | Bottle - 224mm x 163mm. |
|---|
| Laser Engraving | Bottle - 60mm x 100mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 180mm x 120mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Tube - 50mm circle (tube or top of tube lid, one colour). |
|---|
| Pad Print | Bottle - 45mm circle or 22mm x 65mm. |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 750ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Sipper lid | Carabiner lid | Flip valve lid |
|---|
| Finish | Gloss Painted |
|---|
| Branding Advice | For a more durable print option, we suggest Laser Engraving |
|---|
| Engraving Finish | Shiny Steel |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | 201 Stainless Steel |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box or gift tube.
Carton
| Carton size | 74 x 38 x 30 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|