SKU: 116848
Product Wire: Download PDF
Description
Nirvana is where fashion meets function and this modern, on trend notebook has all the hallmarks of impeccable style and superior quality. The medium-size (approximately A5) notebook has a hard cover with a smart woven finish and a unique wraparound magnetic closure. The blue and black notebooks have a leather-look PU closure and the grey notebook has a textured PU closure. Nirvana has 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper and a bookmark ribbon.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook
- 80 leaves (192Â pages) of 80gsm lined cream paper
- Hard cover with a smart woven finish
- Features bookmark ribbon and a unique wraparound magnetic closure
Colours
Grey/Brown, Navy/Brown, Black/Black.
Dimensions
- W 137mm x L 209mm x 13mm.
Branding Options
| Debossing | Top - 100mm x 100mm | Bottom - 100mm x 20mm |
|---|
| Foil Printing | Top - 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Magnetic Closure |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 45 x 29 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 14.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|