SKU: 127197
Product Wire: Download PDF
Description
This 375ml stackable ceramic coffee mug features a sleek and smooth gloss glazed finish offering a sense of style and comfort whilst enjoying a hot brew. The stackable design is perfect for space saving, allowing for neat and organised storage. Neva is the ideal promotional or corporate gift and is presented in a natural gift box.
Features
- Stackable 375ml ceramic coffee mug
- Sleek and smooth gloss glazed finish
- Designed for easy and convenient storage
- Optional gift box sleeve available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box
Colours
White
Dimensions
- Mug: Dia 83.5mm x H 90mm x 126.5mm
- Gift Box: H 142mm x W 92mm x 92mm
Branding Options
| Pad Print | 50mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 180mm x 65mm (one colour) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 110mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 375ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Gloss Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| Hot Liquids Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
Materials
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 43 x 29 x 31 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|