SKU: 122279
Product Wire: Download PDF
Description
Elevate your dining experience with these elegant and functional natural serving tongs manufactured from bamboo. Perfect for a variety of foods, these tongs combine functionality with a natural aesthetic design. NATURA Bamboo Serving Tongs make an excellent choice for everyday meals and special occasions. They are elegantly presented natural kraft gift box with NATURA branding.
Features
- Sleek and stylish serving tongs made from bamboo
- Ideal for serving a variety of foods, combining practicality with a natural aesthetic
- Presentation: Natural kraft gift box with NATURA branding
Colours
Natural.
Dimensions
- Tongs: L 298mm x W 19mm x 23mm.
Branding Options
| Pad Print | 65mm x 10mm |
|---|
| Laser Engraving | 65mm x 10mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials |
|---|
| Brand | NATURA |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 34 x 32 x 25 cm |
|---|
| Carton weight | 3.70 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|