SKU: 125992
Product Wire: Download PDF
Description
Hairbrush made using natural bamboo, perfect for travel and everyday use. The brush features a magnetic mirror attachment with an indented lip for easy opening and is presented in natural kraft gift box with NATURA branding.
Features
- Hairbrush made using natural bamboo
- Perfect for travel and everyday use
- Magnetic mirror attachment
- Indented lip for easy opening
- Presentation: Natural kraft gift box with NATURA branding
Colours
Natural
Dimensions
- Folding Brush & Mirror: Dia 82mm x 24mm
- Gift Box: H 85mm x W 85mm x 27mm
Branding Options
| Pad Print | Front - 50mm circle |
|---|
| Laser Engraving | Front - 50mm circle |
|---|
Specifications
| Brand | NATURA |
|---|
| Impact Aware collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Closure Type | Magnet |
|---|
| Laser Engraving Finish | Natural Etch |
|---|
| Note | Bamboo is a natural resource which can produce an unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Outer Case | Bamboo |
|---|
| Brush Bristles | Bamboo |
|---|
| Inner Dome | Silicone |
|---|
| Mirror | Glass |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 44 x 36 x 29 cm |
|---|
| Carton weight | 15.00 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|