SKU: 112977
Product Wire: Download PDF
Description
Fun retractable plastic and metal ballpoint pen with a smiley-faced head feature with microfibre hair which is used for cleaning screens, and a novel tie-shaped clip. Mop Topper has a stylus for use with touch screens and a black large volume refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink. It can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Novelty ballpoint pen which doubles as a screen cleaner and a stylus
- 800m of black Dokumental ink
- Plastic and metal barrel with a tie-shaped clip
- Smiley-faced feature with microfibre hair for cleaning screens
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Dark Blue.
Dimensions
- Dia 15mm x L 150mm x 15mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions F & H - 45mm x 7mm |Position C - 40mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss |
|---|
| Trim | Shiny Chrome with Colour Matched Hair and Clip |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Microfibre |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 66 x 19 x 26 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|