SKU: 110827
Product Wire: Download PDF
Description
Superior twist action brass ballpoint pen with a patterned lower barrel, a smart electroplated metal finish and shiny chrome accents. It has a black large volume refill with 4000 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen case.
Features
- Twist-action brass ballpoint pen with a patterned lower barrel
- 4000m of black Dokumental ink
- Electroplated brass barrel with shiny chrome trim
- Presentation: Optional pen case
Colours
Gunmetal.
Dimensions
- Dia 13mm x L 150mm x 18mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions G & I - 35mm 7mm. |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions G & I - 35mm x 7mm. |
|---|
| Pad Print | Presentation Case - 65mm x 40mm |
|---|
| Debossing | Presentation Case - 55mm x 40mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 4000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Natural Etch |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Electroplated |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Brass |
|---|
| Grip | Brass |
|---|
| Clip | Brass |
|---|
| Tip | Brass |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Brass |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional presentation case.
Carton
| Carton size | 35 x 20 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 8.50 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|