SKU: 128881
Product Wire: Download PDF
Description
The Mocha is a modern 330ml coffee mug available in a range of fashion colours to suit any style. Featuring a matte glazed outer with a white gloss glazed inner, it offers a sleek and contemporary look. The comfortable handle ensures a secure grip, making it perfect for enjoying your favourite hot beverages. Packaged in an individual natural gift box, this mug makes an ideal gift for coffee lovers. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Modern 330ml coffee mug available in a range of fashion colours
- Matte glazed outer, gloss glazed inner
- Comfortable handle
- Optional gift box sleeve available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box
Colours
Grey, Ecru, White, Yellow, Orange, Peach, Red, Burgundy, Sage, Bright Green, Olive, Teal, Mint, Light Blue, Royal Blue, Navy, Lilac, Black.
Dimensions
- Mug: Dia 90mm x H 87mm x 126mm (includes handle)
- Gift Box: H 107mm x W 112mm x 91mm
Branding Options
| Digital Packaging Print | Gift Box - 100mm x 100mm |
|---|
| Pad Print | 40mm x 40mm |
|---|
| Digital Print | Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 330ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Matte Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquids Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 42 x 29 x 29 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|