SKU: 127104
Product Wire: Download PDF
Description
Introducing your chic 330ml two-toned coffee companion. Featuring a matte glazed outer and a vibrant gloss glazed inner, this coffee mug is as stylish as it is functional. A comfortable handle and rim ensures a delightful drinking experience with every sip. Packaged in an individual natural gift box, this mug makes an ideal gift for coffee lovers. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Chic 330ml two-toned coffee mug
- Matte glazed outer, gloss glazed coloured inner
- Comfortable handle
- Optional gift box sleeve available at an additional cost
- Presentation: Natural gift box
Colours
White/White, White/Yellow, White/Orange, White/Red, White/Bright Green, White/Teal, White/Light Blue, White/Dark Blue, White/Black, Black/White, Black/Yellow, Black/Orange, Black/Red, Black Bright Green, Black/Teal, Black/Light Blue, Black/Black.
Dimensions
- Mug: Dia 90mm x H 87mm x 126mm (includes handle)
- Gift Box: H107mm x W112mm x 91mm
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 40mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 100mm x 100mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 330ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Matte Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquids Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 42 x 29 x 29 cm |
|---|
| Carton weight | 13.00 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|