SKU: 118501
Product Wire: Download PDF
Description
Classic 750ml aluminium drink bottle with a timeless design and a smart painted finish. It is BPA-free, has a secure stainless steel screw on lid and it can be presented in an optional natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Classic 750ml aluminium drink bottle
- smart painted finish
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Silver (matte), White, Yellow, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Royal Blue, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 73mm x H 255mm.
- Gift Box: H 295mm x w 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 60mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 200mm x 100mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 225mm x 100mm. |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 750ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Matt Painted | Coloured Bottles - Gloss Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | Aluminium Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 56 x 41 x 34 cm |
|---|
| Carton weight | 8.80 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|