SKU: 111461
Product Wire: Download PDF
Description
Exceptional medium-size (approximately A5) notebook with 96 leaves (192 pages) of 80gsm lined cream paper. It has a hard cover that is finished with textured, heather style PU which gives it a trendy woven look. Other features include colour-edged pages, a bookmark ribbon, an elastic closure band and an elastic pen loop on the spine. Meridian thermo debosses to a stunning two-tone finish.
Features
- Medium-sized (approximately A5) notebook
- Hard cover that is finished with textured, heather style PU
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Matching bookmark ribbon, an elastic closure band and a pen loop on the spine
- Thermo debosses to a stunning two-tone finish.
- Colour-edged pages
Colours
Dark Grey, Navy, Black.
Dimensions
- W 139mm x L 208mm x 16mm.
Branding Options
| Screen Print | Front - 100mm x 180mm (one colour) | Back - 80mm x 180mm (one colour). |
|---|
| Direct Digital | Front - 110mm x 190mm |
|---|
| Thermo Debossing | Front - 100mm x 90mm | Back - 75mm x 90mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | Front - 100mm x 180mm | Back - 75mm x 180mm |
|---|
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded & Coloured |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 96 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 45 x 30 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|