Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 125940
Product Wire: Download PDF
Medium-sized carry bag made from 180gsm paper with a reinforced base and square-folded 100gsm paper handles. This bag is landscape orientated with handles and gusset along the longer edges.
Natural, White, Black.
| Screen Print | Front - 150mm x 140mm (one colour) |
|---|---|
| Digital Packaging Print | Front - 150mm x 110mm (White and Natural bags only) |
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|---|
| Capacity | 5L |
| Paper Weight | 180gsm |
| Internal Colour | White Bag - White Inside | Natural bag, Black Bag - Natural Inside |
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging. |
| Digital Packaging Print | Due to the uncoated substrate, ink will be absorbed into the product, resulting in a more subdued colour output that more closely resembles the uncoated pantone equivalent. |
| Country of Origin | China |
| Bag | Paper |
|---|
Loose packed
| Carton size | 41 x 31 x 26 cm |
|---|---|
| Carton weight | 7.80 kg |
| Units per carton | 150 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Natural | 4650 | - |
| White | 590 | Mid Oct |
| Black | 5800 | - |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|