SKU: 120515
Product Wire: Download PDF
Description
A fashionable pair of sunglasses that feature arms and a frame made from a 50/50 blend of rice husk fibre and BPA-free polypropylene. The glasses are fitted with CE standard 100% UV 400 lenses that provide both UVA and UVB protection. They can be supplied in an optional microfibre pouch for an additional cost.
Features
- Crafted from a 50/50 blend of rice husk fibre and BPA-free polypropylene
- Features a modern and fashionable design
- UV400 lenses offering UVA and UVB protection
- Presentation: Optional microfibre pouch at an additional cost
Colours
Sunglasses: Natural.
Dimensions
- W 145mm x H 45mm x 32mm (closed).
Branding Options
| Pad Print | 45mm x 8mm. |
|---|
| Screen Print | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm (one colour) |
|---|
| Colourflex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
| Debossing | Optional Microfibre Pouch - 80mm x 40mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | Optional Microfibre Pouch - 100mm x 60mm |
|---|
Specifications
| BPA-Free | Yes |
|---|
| Ultraviolet A (UVA) Protection | Yes |
|---|
| Ultraviolet B (UVB) Protection | Yes |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Frame | 50% Natural Rice Husk Fibre / 50% Polypropylene (PP) |
|---|
| Arms | 50% Natural Rice Husk Fibre / 50% Polypropylene (PP) |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional Microfibre Pouch.
Carton
| Carton size | 43 x 24 x 33 cm |
|---|
| Carton weight | 4.75 kg |
|---|
| Units per carton | 200 |
|---|