SKU: 124710
Product Wire: Download PDF
Description
Premium twist-action aluminium ballpoint pen with a gloss anodised barrel and shiny chrome trim. The pen has a blue refill with 1000m of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Premium twist-action aluminium ballpoint pen
- Gloss anodised barrel with shiny chrome trim
- 1000m of blue Dokumental ink
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Blue, Black.
Dimensions
- Dia 12mm x L 139mm x 14mm (includes clip)
Branding Options
| Rotary Screen Print | 34mm x 16mm (one colour) |
|---|
| Pad Print | Position D & E - 40mm x 6mm |
|---|
| Laser Engraving | Position D & E - 40mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Cross Style - Metal |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Twist Action |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Aluminium |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Aluminium |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 31 x 26 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|