SKU: 129234
Product Wire: Download PDF
Description
The Luncheon Expandable Lunch Box offers a smart design that adapts to different meal habits. Organising lunch is easy with two compartments which provide a 2L capacity that pack down to one offering 1.2L capacity and a cutlery set that fits inside the box. Secure side clips keep food protected on the move, while the black container and bamboo lid contrast adds a polished finish to this practical everyday essential.
Features
- Expandable lunch box made from durable polypropylene with a natural bamboo lid
- 2L capacity when expanded, 1.2L capacity when packed down
- Built-in side clips to lock the container securely
- Expands to two layers and packs down to a single layer for compact storage
- Includes a set of utensils with a fitted separator
- Presentation: Natural kraft gift box with product branding
Colours
Natural/Black
Dimensions
- Compact: L 220mm x W 121mm x 135.5mm
- Expanded: L 237mm x W 121mm x 85mm
- Gift Box: L 240mm x W 131mm x 91mm
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Laser Engraving | 65mm x 65mm |
|---|
| Hot Stamping | 100mm x 45mm |
|---|
| Direct Digital | 176mm x 84mm |
|---|
Specifications
| Capacity (unexpanded) | 1L |
|---|
| Capacity (expanded) | 1.8L |
|---|
| Lid Style | Push On |
|---|
| Included | Fork, Knife, Spoon |
|---|
| Laser Engraving Finish | Natural etch |
|---|
| Note | Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain, pattern, colour and branding |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Lunch Box | Polypropylene (PP) |
|---|
| Lid | Bamboo |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 50 x 41 x 47 cm |
|---|
| Carton weight | 15.50 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|