SKU: 200262
Product Wire: Download PDF
Description
Technology-driven, 700ml water bottle that is manufactured from crystal-clear Tritan which is BPA-free, shatterproof and odour-resistant. It has a unique screw on lid with twin light functions that use radical COB (Chips on Board) technology to increase light intensity and battery life. Lumino can be used as a powerful torch or a lantern and it is easily recharged from a laptop, a power bank or a USB mains adapter. Other features include push button operation and a strong woven carry loop which can be attached to a bag. It is presented in a black gift box with a Micro-B USB cable and an instruction leaflet. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Colours
Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 75mm x H 225mm
- Gift Box: W 85mm x L 85mm x H 250mm
Branding Options
| Rotary Screen Print | 180mm x 140mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 700 ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Gloss |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Black |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | No |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Tritan |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
| Carry Handle | Polyester (PES) |
|---|
Packaging
Individual Gift Box.
Carton
| Carton size | 49 x 49 x 53 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|