Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 129117
Product Wire: Download PDF
Sleek and functional, the Laser Cut Logo Pen is a retractable aluminium ballpoint designed to impress. It features a matte paint finish with shiny chrome trim and a laser-cut lower barrel for standout branding. The upper barrel can also be engraved for a refined personal touch. A lead time of 14-16 weeks applies to this product. Sampling requires additional lead time.
White, Grey, Yellow, Orange, Pink, Red, Bright Green, Kelly Green, Teal, Light Blue, Royal Blue, Navy, Purple, Black
| Laser Engraving | Laser Cut - Position C & D & E & K - 30mm x 5mm |
|---|---|
| Laser Engraving | Position D & E - 40mm x 6mm |
| Pad Print | Position D & E - 40mm x 6mm |
| Writing Distance | 800m |
|---|---|
| Pen Type | Ball |
| Refill Colour | Blue or Black |
| Mechanism | Rectractable |
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
| Production Lead Time | 14-16 Weeks |
| Country of Origin | China |
| Barrel | Aluminium |
|---|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
Loose packed
| Carton size | 34 x 28 x 16 cm |
|---|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
| Units per carton | 500 |
No stock data available.
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|