SKU: 117167
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable aluminium ballpoint pen with a lacquered barrel, shiny chrome trim and a stylus. It has a black large volume refill with 1800 metres of German manufactured Dokumental ink and can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable aluminium ballpoint pen with a stylus
- 1800m of black Dokumental ink
- Lacquered barrel with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
White, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 140mm x 14.5mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D& E - 60mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 65mm x 12mm. |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 80mm x 7mm. |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Parker-style Refill - Plastic |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Aluminium |
|---|
| Grip | Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 48 x 16 x 20 cm |
|---|
| Carton weight | 10.50 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|