Product Wire: Download PDF
Description
Retractable ballpoint pen with a recycled cardboard barrel. It has a blue refill with 1000 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable ballpoint pen with a recycled cardboard barrel
- 1000m of blue Dokumental ink
Colours
Natural/White, Natural/Orange, Natural/Red, Natural/Bright Green, Natural/Green, Natural/Light Blue, Natural/Blue, Natural/Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 140mm x 13mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 55mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 60mm x 12mm | Pen - Position B - 45mm x 25mm. |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 90mm x 5mm. |
|---|
| Pad Print | Cardboard Pen Sleeve - 55mm x 20mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Cardboard Pen Sleeve - 80mm x 25mm (Natural only) |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1000m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Blue |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Colour Matched |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Cardboard |
|---|
| Grip | Recycled Cardboard |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 56 x 31 x 15 cm |
|---|
| Carton weight | 7.50 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|