SKU: 129676
Product Wire: Download PDF
Description
A coordinated notebook and pen set with a clean, natural look for everyday organisation. The medium-sized (approximately A5) notebook features a durable kraft cover, 80 leaves of lined cream paper made from sugarcane waste, an elastic closure band, and a pen loop. It is paired with a retractable Lancer Kraft Pen with a natural or black kraft paper barrel, shiny chrome trim, and 1200 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. The notebook and pen set is presented in a natural gift box.
Features
- Medium-sized (approximately A5) Sugarcane paper notebook with hard kraft cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined cream paper
- Elastic closure band and pen loop
- Retractable ballpoint pen with kraft paper barrel and shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Presentation: Pen and Notebook are presented in natural gift box
Colours
Gift Box: Natural
Dimensions
- Notebook: W 144mm x H 210mm x D 12mm
- Pen: Dia 11mm x 140mm x D 15mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front & Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front & Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - Front - 100mm x 170mm (one colour) | Notebook - Back - 80mm x 170mm (one colour) |
|---|
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 60mm x 7mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Pen - Position A - 65mm x 12mm (one colour) |
|---|
| Direct Digital | Pen - Positions D & E - 75mm x 6mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Plastic Free Packaging | This product has plastic free packaging |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2.5mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Pen Holder | Elastic Loop |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Natural |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Notebook Cover | FSC Certified Kraft Paper | Cardboard |
|---|
| Pages | Sugarcane Paper |
|---|
| Barrel | Kraft Paper |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Gift Box | Kraft |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 49 x 42 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 15.07 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|