SKU: 115977
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5) notebook which has a hard cover with a smart PU finish. It has 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined paper, a bookmark ribbon, an elastic closure band and an elastic pen loop. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour.
Features
- Classic medium-sized (approximately A5) notebook with a PU-finished hard cover
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined white paper
- Matching elastic closure, bookmark ribbon and pen loop
Colours
Off White, Orange, Red, Bright Green, Light Blue, Dark Blue, Black.
Dimensions
- W 143mm x L 215mm x 17mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Front - 120mm x 190mm (one colour) | Back - 100mm x 190mm |
|---|
| Direct Digital | 102mm x 190mm |
|---|
| Debossing XL | 115mm x 180mm |
|---|
| Debossing | 115mm x 90mm |
|---|
| Digital Print | Belly Band - Refer to template |
|---|
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Hard |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | White |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Belly Band | Available for an additional charge |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 30 x 27 x 23 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|