SKU: 126974
Product Wire: Download PDF
Description
This classically designed, thick cotton canvas 30L cooler bag is the perfect addition to any summer picnic, or to transport chilled goods for a big day out. With on-trend natural tones, and faux leather trims, this cooler bag offers both style and sophistication. The bag is large enough to fit all your chilled goods plus more and features a conveniently located front pocket. It also has two sturdy carry handles one with an ergonomic dome-fastened grip, and the other a detachable and adjustable shoulder strap. The water-resistant PEVA/aluminium foil inner liner makes it easy to wipe clean, and the twin zip provides a wide opening for ease of use. The bag is presented with a Keepsake hangtag.
Features
- Large 30L structured cotton canvas cooler bag
- Large front pocket
- Twin zip with premium faux leather pullers
- Wide opening for ease of use
- Two convenient carry handles
- Presented with a Keepsake hangtag
Colours
Olive, Carbon
Dimensions
- H 360mm x W 355mm x 250mm (excludes handles)
- Handle Length: 660mm
- Strap Length (extended): 1440mm
Branding Options
| Colourflex Transfer | 130mm x 140mm |
|---|
| Embroidery | 80mm circle |
|---|
| Faux Embroidery | 130mm x 140mm |
|---|
| DigiFlex Transfer | 130mm x 140mm |
|---|
Specifications
| Brand | Keepsake |
|---|
| Packaging | Includes Keepsake branded hangtag and patch |
|---|
| Capacity | 30L |
|---|
| Zip | Coil |
|---|
| Front Slip Pocket | Yes |
|---|
| Care Label | Yes |
|---|
| Fabric Weight | 16oz |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Body | 16oz Cotton Canvas |
|---|
| Webbing | Polycotton |
|---|
| Lining | Aluminium Foil |
|---|
| Trims | Polyurethane |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 56 x 37 x 48 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 10 |
|---|