SKU: 118486
Product Wire: Download PDF
Description
Compact, 600ml aluminium bottle which is BPA-free and has a secure screw on lid. The lid has a finger-sized carry handle and a carabiner so the bottle can easily be attached to a bag. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Compact 600ml aluminium bottle with a shiny painted finish
- Secure screw on lid with finger loop and carabiner
Colours
Silver, Red, Kelly Green, Royal Blue, Black.
Dimensions
- Dia 73mm x H 216mm (excluding carabiner).
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 50mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 200mm x 110mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 225mm x 110mm. |
|---|
Specifications
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap lid with a carabiner |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | Coloured Bottles - Gloss Painted |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
| Carabiner | Aluminium |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 78 x 39 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|