SKU: 117271
Product Wire: Download PDF
Description
Lightweight 600ml aluminium drink bottle with a smart metallic finish. It has a secure screw on lid and a soft-touch silicone carry handle. Hydro is BPA-free and can be presented in an optional natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Lightweight 600ml aluminium drink bottle
- Equipped with a secure screw on lid and a soft-touch silicone carry handle
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Matte Silver, Gloss White, Matte Dark Blue, Matte Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 66mm x H 230mm.
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 40mm x 50mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | 170mm x 125mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 204mm x 130mm. |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | White Bottle - Gloss Painted | Coloured Bottles - Matte Metallic Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | Polystyrene (PS) and a Silicone Seal |
|---|
| Carry Handle | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 35 x 35 x 48 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|