SKU: 129680
Product Wire: Download PDF
Description
A coordinated notebook and pen set with timeless style. The medium-sized (approximately A5) Harvard notebook is made almost entirely from recycled materials and features a textured PU hard cover, 80 leaves of 70gsm lined natural paper, and a matching elastic closure band, bookmark ribbon, and pen loop. It is paired with the Martini Pen, featuring a lacquered recycled aluminium barrel, shiny chrome trim, and 800 metres of black Dokumental ink for smooth, reliable writing. An optional paper belly band is available on request and can be branded in full colour. The notebook and pen set is presented in a black gift box.
Features
- Medium-sized (approximately A5) hard cover notebook made from recycled materials
- 80 leaves (160 pages) of 70gsm lined natural paper
- Matching elastic closure band, bookmark ribbon and pen loop
- Retractable ballpoint pen with lacquered recycled aluminium barrel and shiny chrome trim
- 800m of black Dokumental ink
- Optional belly band available at an additional cost
- Presentation: Pen and Notebook are presented in black gift box
Colours
Notebook: Stone, Black
Dimensions
- Notebook: H 215mm x W 148mm x D 14mm
- Pen: Dia 10.5mm x L 138mm x D 15.5mm (includes clip)
- Gift Box: Gift Box: L 242mm x W 198mm x H 30.5mm
Branding Options
| Pad Print | Notebook - Front or Back - 55mm x 55mm | Notebook - Front or Back - 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | Notebook - Front - 118mm x 65mm (one colour) | Notebook - Back - 98mm x 65mm |
|---|
| Direct Digital | Notebook - Front - 118mm x 65mm |
|---|
| Debossing | Notebook- Front - 108mm x 50mm | Notebook - Back - 93mm x 50mm |
|---|
| Foil Printing | Notebook - Front - 70mm x 55mm |
|---|
| Pad Print | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
|---|
| Screen Print | Pen - Position A - 50mm x 12mm |
|---|
| Laser Engraving | Pen - Positions D & E - 50mm x 7mm |
|---|
| Digital Print | Notebook - Belly Band - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Cover Type | Hard |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Pen Holder | Loop |
|---|
| Closure Method | Elastic Band |
|---|
| Page Weight | 70gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 2mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Lacquer | Coloured Pens - Gloss Lacquer |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Recycled Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Recycled Paper |
|---|
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Gift Box | Kraft |
|---|
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 49 x 42 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 16.00 kg |
|---|
| Units per carton | 30 |
|---|