SKU: 114383
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5) notebook with a soft leather look PU cover which thermo debosses to a stunning two-tone finish. It has 80 leaves (160 pages) of high quality 80gsm lined cream paper and a bookmark ribbon.
Features
- Stylish medium-sized (approximately A5) notebook with a soft leather-look PU cover
- 80 leaves (160 pages) of 80gsm lined cream paper
- Matching bookmark ribbon
Colours
Grey, Brown, Orange, Red, Bright Green, Teal, Dark Blue, Black.
Dimensions
- W 136mm x L 210mm x 11mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm | 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | 90mm x 140mm (one colour) |
|---|
| Thermo Debossing | 110mm x 90mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | 110mm x 180mm |
|---|
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Cover Type | Soft |
|---|
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Squared |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 80 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Cover | Polyurethane (PU) |
|---|
| Pages | Offset Paper |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 31 x 23 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 12.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|