SKU: 111274
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable plastic ballpoint pen with a metallic barrel and shiny chrome accents. It has a black refill with 1200 metres of German manufactured Dokumental ink.
Features
- Retractable plastic ballpoint pen with shiny chrome trim
- 1200m of black Dokumental ink
- Metallic barrel
Colours
Silver, Gunmetal, White, Orange, Red, Bright Green, Dark Green, Light Blue, Dark Blue, Purple, Black.
Dimensions
- Dia 8mm x L 135mm x 12mm (includes clip)
Branding Options
| Pad Print | Pen - Positions G & I - 32mm x 7mm | Pen - Positions F & H - 35mm x 7mm | Pen - Position C - 30mm x |
|---|
Specifications
| Writing Distance | 1200m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Metallic |
|---|
| Trim | Shiny Chrome with a Colour Matched Clip |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Grip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Clip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| End Cap | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 46 x 31 x 19 cm |
|---|
| Carton weight | 9.00 kg |
|---|
| Units per carton | 1000 |
|---|