Cart Items
- Product Image Product Name Unit Price Quantity total
SKU: 120416
Product Wire: Download PDF
Premium bucket hat which is made from fashionable faded cotton twill with a sweatband and gunmetal eyelets. It is available in two sizes which will fit most people.
Khaki, Blue, Black.
| Screen Print | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
|---|---|
| Embroidery | Front - 120mm x 55mm | Back - 120mm x 55mm |
| Colourflex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
| Faux Embroidery | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
| DigiFlex Transfer | Front - 90mm x 50mm | Back - 90mm x 50mm |
| Eyelet Width | 0.8cm |
|---|---|
| Brim Width | 6.5cm |
| Care Label | Yes |
| Branding Advice | Screen Print is a great cost effective option, but we recommend Colourflex Transfer or Embroidery for a more premium quality. |
| Country of Origin | China |
| Body | Cotton |
|---|---|
| Eyelets | Stainless Steel |
Loose packed
| Carton size | 35 x 30 x 38 cm |
|---|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
| Units per carton | 100 |
| Item | In Stock | Next Shipment |
|---|---|---|
| Khaki Medium | 340 | Early Sep |
| Khaki Large | 790 | Early Sep |
| Blue Medium | 690 | - |
| Blue Large | 970 | Early Sep |
| Black Medium | 410 | Late Jun |
| Black Large | 66 | Late Jun |
| DESCRIPTION | PER UNIT | DecQTY |
|---|
| Tier Qty | Sell (unit) | Sell (subtotal) |
|---|