SKU: 116347
Product Wire: Download PDF
Description
Sophisticated 340ml double wall reusable coffee cup which will keep drinks hot for longer and remain comfortable to hold. It has a decorative silicone band and a secure screw on lid with a splashproof flip closure. Express Cup is manufactured from BPA-free polypropylene which is shatterproof and odour-resistant. The cup, lid, flip closure and silicone band can be mixed and matched in any colour combination from the colour palette at no extra cost. Up to five different colour combinations are included in the price and more are available for an additional charge. An optional natural gift box is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended. Express Cup Double Wall is protected under New Zealand Design Registration No. 419451 and Australian Design Registration No. 361937.
Features
- 330ml double wall reusable coffee cup
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Cup: Black. Lid: White, Bright Green, Black.
Dimensions
Branding Options
| Pad Print | Top - 45mm x 15mm | Bottom - 35mm x 30mm | Lid - 16mm x 25mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Band - 220mm x 20mm (one colour). |
|---|
| Debossed | Band - 60mm x 20mm |
|---|
| Silicone Digital Print | Band - 60mm x 20mm |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 120mm |
|---|
| Pad Print | Band - 50mm x 20mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
Specifications
| Capacity | 340ml |
|---|
| Insulation | Double Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Flip closure |
|---|
| Finish | Matte |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Mix and Match | Yes |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | Polypropylene (PP) |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
| Flip Piece | Polypropylene (PP) |
|---|
| Band | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 51 x 43 x 55 cm |
|---|
| Carton weight | 14.00 kg |
|---|
| Units per carton | 100 |
|---|