SKU: 121404
Product Wire: Download PDF
Description
Premium 360ml double wall, vacuum insulated stainless steel coffee cup that will keep drinks hot or cold for hours. It has a transparent push-on, slider lid. Evora is BPA-free, laser engraves to a shiny steel finish and an optional natural gift box is available on request. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Premium 360ml double wall, vacuum insulated stainless steel coffee cup
- Transparent push on, slider lid
- BPA-free
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
White, Translucent Blue, Black.
Dimensions
- Cup: Dia 87mm x H 130mm
- Optional Gift Box: H 142mm x W 92mm x 92mm
Branding Options
| Pad Print | 30mm x 50mm| 40mm circle |
|---|
| Laser Engraving | 60mm x 55mm x 50mm (Blue and Black Cups only) |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 65mm x 110mm |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Rotary Digital Print | 238mm x 100mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 360ml |
|---|
| Insulation | Double-wall Vacuum |
|---|
| Lid Attachment | Push On |
|---|
| Lid Style | Slider Lid |
|---|
| Finish | Coloured Cups - Gloss Painted | Blue Cup - Translucent Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Hot Liquid Suitable | Yes |
|---|
| Engraving Finish | Shiny Steel |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Cup | 201 Stainless Steel Outer, 304 Stainless Steel Inner |
|---|
| Lid | Acrylonitrile Styrene (AS) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or Optional Gift Box.
Carton
| Carton size | 47 x 47 x 15 cm |
|---|
| Carton weight | 6.17 kg |
|---|
| Units per carton | 25 |
|---|