SKU: 127198
Product Wire: Download PDF
Description
The 180ml Espresso Stackable Coffee Mug makes for a versatile addition to any coffee lover's kitchen, featuring a smooth semi-matte glaze finish on the outside and a glossy glaze on the inside. Designed with a comfortable handle, it is perfect for enjoying espressos, and macchiatos. The mugs are stackable, making them practical for storage and organisation. This mug comes perfectly presented in a natural kraft gift box, making it an excellent gift choice.
Features
- 180ml stackable ceramic espresso mug
- Smooth semi-matte glaze finish outer with gloss glaze inner
- Features a comfortable handle
- Perfect for espressos and macchiatos
- Presentation: Natural gift box
Colours
White
Dimensions
- Mug: Dia 69mm x H 80mm x 102mm (includes handle)
- Gift Box: H 85mm x W 100mm x 70mm
Branding Options
Specifications
| Capacity | 180ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Finish | Matte Glazed |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | Natural |
|---|
| Hot Liquids Suitable | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Handwash Recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
Materials
Packaging
Individual Gift Box
Carton
| Carton size | 42 x 24 x 28 cm |
|---|
| Carton weight | 8.90 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|