SKU: 127777
Product Wire: Download PDF
Description
Extremely lightweight, BPA free, 600ml drink bottle made from recycled aluminium. It features a push-button cap with a secure lock mechanism and a built-in colour-matched carabiner for easy carrying or attachment to a bag. It is the perfect companion for work, travel, or outdoor adventures - practical and stylish.
Features
- 600ml recycled aluminium bottle that is extremely lightweight
- Push-button cap with locking mechanism
- Built in colour-matched carabiner
Colours
Silver, Stone, White/Light Grey, Dusty Teal, Navy, Charcoal, Black
Dimensions
- Dia 66mm x H 238mm x 73mm
Branding Options
| Pad Print | 35mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | 176mm x 145mm (one colour) |
|---|
| Rotary Digital Print | 207mm x 145mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Hinge |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Finish | Satin paint finish |
|---|
| Carabiner Attachment | Yes |
|---|
| Lock Lid Mechanism | Yes |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand wash recommended |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Recycled Aluminium |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) with a silicone seal |
|---|
Packaging
Loose packed
Carton
| Carton size | 58 x 38 x 30 cm |
|---|
| Carton weight | 6.00 kg |
|---|
| Units per carton | 40 |
|---|