SKU: 116880
Product Wire: Download PDF
Description
Sophisticated 600ml borosilicate glass drink bottle which has a soft insulating neoprene sleeve that keeps drinks cool for longer, and a trendy screw on bamboo lid. Borosilicate is a lightweight glass that is exceptionally strong and shatter-resistant. Glass is a natural choice for a clean, pure taste and is a safe and reusable plastic alternative. Eden is not intended to be used with carbonated or hot liquids. Bamboo is a natural material which produces unavoidable variances in the grain pattern, colour and branding. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- 600ml borosilicate glass bottle with insulating neoprene sleeve
- Screw on bamboo lid with polypropylene inner
- Lightweight, strong and shatter-resistant
- Presentation: White gift box or optional gift tube
Colours
Bottle: Clear. Sleeve: White, Yellow, Red, Light Blue.
Dimensions
- Bottle: Dia 67mm x H 238mm.
- Gift Box: W 75mm x L 75mm x H 248mm.
- Gift Tube: Dia 88mm x H 293mm.
Branding Options
| Screen Print | Sleeve - 100mm x 70mm (3 colour max). |
|---|
| Laser Engraving | Lid - 45mm circle |
|---|
| Colourflex Transfer | Sleeve - 100mm x 70mm. |
|---|
| Pad Print | Gift Tube - 50mm circle (tube or top of tube lid, one colour). |
|---|
| DigiFlex Transfer | Sleeve - 100mm x 70mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 600 ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Gift Box (Included) Colour | White |
|---|
| Suitable for Hot Liquids | No |
|---|
| Suitable for Carbonated Liquids | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Note | Bamboo can produce unavoidable variances in the grain pattern are colour |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Borosilicate Glass |
|---|
| Lid | Bamboo Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal |
|---|
| Sleeve | Neoprene |
|---|
Packaging
Individual Gift Box or Optional Gift Tube.
Carton
| Carton size | 48 x 48 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 14.50 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|