SKU: 121800
Product Wire: Download PDF
Description
Sophisticated 600ml borosilicate glass drink bottle which has a trendy screw on bamboo lid.
Features
- 600ml borosilicate glass drink bottle
- Screw on bamboo lid with polypropylene inner
- Silicone seal to ensure water tightness
Colours
Bottle: Clear/Natural Lid.
Dimensions
- Bottle: Dia 65mm x H 238mm.
- Gift Box: W 75mm x L 75mm x H 248mm.
- Gift Tube: Dia 78mm x H 259mm.
Branding Options
| Pad Print | Bottle - 40mm x 50mm |
|---|
| Imitation Etch | Bottle - 40mm x 50mm |
|---|
| Rotary Screen Print | Bottle - 180mm x 150mm (one colour). |
|---|
| Pad Print | Gift Tube - Top of Lid - 50mm circle (one colour). | Tube 40mm circle (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Bottle Lid - 45mm circle |
|---|
| Imitation Etch | Bottle - 180mm x 150mm |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with natural materials. |
|---|
| Capacity | 600ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Screw On |
|---|
| Gift Box | Included |
|---|
| Optional Packaging | Gift Tube |
|---|
| Wash Instructions | Hand wash recommended |
|---|
| Dishwasher Safe | No |
|---|
| Hot Liquids Suitable | No |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Product Limitation | Bamboo can produce unavoidable variances in the grain pattern and colour |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Borosilicate Glass. |
|---|
| Lid | Bamboo Outer, Polypropylene (PP) Inner and a Silicone Seal. |
|---|
Packaging
Individual box or optional gift tube.
Carton
| Carton size | 48 x 48 x 27 cm |
|---|
| Carton weight | 11.00 kg |
|---|
| Units per carton | 36 |
|---|