SKU: 110460
Product Wire: Download PDF
Description
Affordable 700ml translucent drink bottle that is manufactured from co-polyester, which is odour-resistant and BPA-free. It has a secure screw on lid with a carry handle and can be presented in an optional natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Affordable 700ml translucent drink bottle
- Manufactured from co-polyester, which is odour-resistant and BPA-free
- Equipped with a secure screw on lid and convenient carry handle
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Clear, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 69mm x H 255mm.
- Gift Box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Pad Print | 35mm circle. |
|---|
| Rotary Screen Print | 130mm x 110mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 170mm x 209mm. |
|---|
| Digital Print | Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 700ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Gloss |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Co-polyester |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional gift box.
Carton
| Carton size | 59 x 45 x 29 cm |
|---|
| Carton weight | 5.00 kg |
|---|
| Units per carton | 48 |
|---|