SKU: 119386
Product Wire: Download PDF
Description
Lightweight 700ml aluminium drink bottle which has a secure screw on lid with a carry handle. It is BPA-free and can be presented in an optional natural gift box. This product is not dishwasher safe and handwashing is recommended.
Features
- Lightweight 700ml aluminium drink bottle
- Equipped with a secure screw on lid and convenient carry handle
- Optional gift box and gift box sleeve available at an additional cost
Colours
Silver, White, Translucent Red, Translucent Dark Green, Translucent Light Blue, Translucent Dark Blue, Black.
Dimensions
- Bottle: Dia 66mm x H 258mm.
- Gift box: H 295mm x W 76mm x 76mm.
Branding Options
| Rotary Screen Print | 175mm x 110mm. |
|---|
| Rotary Digital Print | 204mm x 160mm. |
|---|
| Digital Print | Gift Box Sleeve - Please refer to template |
|---|
| Digital Packaging Print | Gift Box - 55mm x 260mm |
|---|
Specifications
| Capacity | 700ml |
|---|
| Insulation | Single Wall |
|---|
| Lid Attachment | Thread |
|---|
| Lid Style | Cap Lid |
|---|
| Carry Handle | Yes |
|---|
| Finish | Silver Bottle - Shiny Steel | White Bottle - Gloss Painted| Coloured Bottles - Translucent Painted |
|---|
| Gift Box (Optional) Colour | Natural |
|---|
| Carbonated Liquids Suitable | No |
|---|
| BPA Free | Yes |
|---|
| Wash Instructions | Hand Wash Recommended |
|---|
| Dishwasher safe | No |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
Materials
| Bottle | Aluminium |
|---|
| Lid | Polypropylene (PP) and a Silicone Seal |
|---|
Packaging
Loose packed or optional gift box.
Carton
| Carton size | 40 x 40 x 50 cm |
|---|
| Carton weight | 7.00 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|