SKU: 112120
Product Wire: Download PDF
Description
Retractable recycled aluminium ballpoint pen with shiny anodised coloured barrels and a matte anodised silver barrel, all of with shiny chrome trim. It has a stylus and a black refill with 800 metres of German manufactured Dokumental ink. Dream can be presented in an optional pen sleeve.
Features
- Retractable recycled aluminium ballpoint pen with a stylus
- 800m of black Dokumental ink
- Anodised barrel with shiny chrome trim
- Optional pen sleeve available
Colours
Silver, Gunmetal, Dark Blue, Black.
Dimensions
- Dia 10mm x L 135mm x 14mm (includes clip).
Branding Options
| Pad Print | Positions D & E - 50mm x 7mm. |
|---|
| Rotary Screen Print | Position A - 45mm x 12mm (one colour). |
|---|
| Laser Engraving | Positions D & E - 50mm x 6mm. |
|---|
Specifications
| Impact Aware Collection | This product is part of the Impact Aware collection because it is made with recycled materials. |
|---|
| Writing Distance | 800m |
|---|
| Pen Type | Ball |
|---|
| Refill Style | Standard Ballpoint Refill |
|---|
| Laser Engrave Finish | Oxidised White |
|---|
| Refill Colour | Black |
|---|
| Mechanism | Retractable |
|---|
| Barrel Finish | Silver Pen - Matte Anodised | Coloured Pens - Gloss Anodised |
|---|
| Trim | Shiny Chrome |
|---|
| Stylus | Yes |
|---|
| Nib Size | 1mm |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
| Barrel | Recycled Aluminium |
|---|
| Grip | Recycled Aluminium |
|---|
| Clip | Iron |
|---|
| Tip | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
|---|
| Ball | Tungsten Carbide |
|---|
| Stylus | Silicone |
|---|
Packaging
Loose packed or an optional pen sleeve.
Carton
| Carton size | 34 x 29 x 17 cm |
|---|
| Carton weight | 10.00 kg |
|---|
| Units per carton | 500 |
|---|