SKU: 111460
Product Wire: Download PDF
Description
Medium-size (approximately A5) notebook with a flexible PU cover, a pen holder in the spine and a bookmark ribbon. It has 112 colour edged leaves (224 pages) of high quality 80gsm cream paper with lines. The cover thermo debosses to a stunning two-tone finish.
Features
- Medium-size (approximately A5) notebook with a flexible PU cover
- Features a pen holder in the spine and a bookmark ribbon
- 112 leaves (224 pages) of 80gsm lined colour edged cream paper
- The cover thermo debosses to a stunning two-tone finish
Colours
Grey, Orange, Red, Bright Green, Teal, Navy, Black.
Dimensions
- W 144mm x L 210mm x 15mm.
Branding Options
| Pad Print | 55mm x 55mm| 65mm x 35mm |
|---|
| Screen Print | 110mm x 110mm (one colour) |
|---|
| Direct Digital | 120mm x 190mm |
|---|
| Thermo Debossing | 100mm x 100mm |
|---|
| Thermo Debossing XL | 100mm x 180mm |
|---|
| Foil Printing | 70mm x 55mm |
|---|
Specifications
| Bookmark Ribbon | Yes |
|---|
| Cover Type | Soft |
|---|
| Size | Medium |
|---|
| Page Colour | Cream |
|---|
| Page Edges | Rounded & Coloured |
|---|
| Binding Method | Case |
|---|
| Leaves | 112 |
|---|
| Page Weight | 80gsm |
|---|
| Approx. Cover Thickness | 1mm |
|---|
| Pen Holder | Spine |
|---|
| Page Design | Lined |
|---|
| Country Of Origin | China |
|---|
Materials
Packaging
Loose packed.
Carton
| Carton size | 46 x 32 x 22 cm |
|---|
| Carton weight | 14.50 kg |
|---|
| Units per carton | 50 |
|---|